SLOVENSKÁ ASOCIÁCIA ŠPORTU NA ŠKOLÁCH - občianske združenie

    logo JPG

Vojenský konflikt, ktorý sa v Európe rozhorel  24. februára 2022, po napadnutí Ukrajiny vojskami Ruskej federácie, má už svoj odraz aj v príprave organizácie nadchádzajúcich  Medzinárodných  školských majstrovstiev  ISF v cezpoľnom behu, ktoré sa uskutočnia v športovom areáli na Štrbskom Plese v termíne od 22. do 27. apríla 2022. Viaceré krajiny, napríklad Taliansko, alebo Čína sa už z podujatia definitívne odhlásili, ďalšie krajiny, ako  Alžírsko, Maroko či Uganda zatiaľ so svojimi prihláškami vyčkávajú. Momentálne tak majú organizátori na stole prihlášky z trinástich krajín sveta, včítane slovenskej reprezentácie.

     Vzhľadom na blížiaci sa termín podujatia zasadal organizačný výbor pod vedením svojho predsedu Romana Králika 8. marca 2022 v bežeckom areáli na Štrbskom Plese, aby sa   priamo v  mieste pretekov doladili posledné úlohy. A tak sa vzhľadom na počet prihlásených krajín otvárací ceremoniál podujatia uskutoční na Námestí MS 1970 pred hotelom FIS, kde pri Bráne borcov prebehne aj slávnostný akt vztyčovania vlajok. Prekonzultovali sa aj možnosti výberu náhradných bežeckých tratí v prípade, že koncom apríla bude na bežeckých lyžiarskych tratiach na Štrbskom Plese ešte veľmi vysoká snehová pokrývka.

     Organizačný výbor sa v ostatných dvoch mesiacoch sústredil na domácu i medzinárodnú propagáciu tohto podujatia, najmä prostredníctvom samostatnej webovej stránky isfcc.sass.sk, ktorá je spoločne v slovenskom i anglickom jazyku a je prepojená nielen na webovú stránku ISF, ale aj na FB a Instagram, aby sa informácie dostali k čo najširšiemu okruhu záujemcov.  Aktualizovaný bulletin majstrovstiev bude vydaný bezprostredne pred začiatkom podujatia. V roku 2022 budú vydané spolu až tri tlačové správy s najaktuálnejšími informáciami o priebehu prípravy tejto športovej akcie. Bol stanovený aj termín tlačovej porady pred začiatkom majstrovstiev priamo na Štrbskom Plese, táto sa uskutoční o 16.00 v hoteli Patria 21. apríla 2022, kde bude „hlavné sídlo“ celého podujatia.

     V uplynulých dňoch organizačný výbor predložil Medzinárodnej federácii školského športu na odsúhlasenie aj všetky návrhy interiérových i exteriérových propagačných nosičov /transparentov, banerov, identifikačných kariet, vlajočiek, roll-upov a účastníckych tričiek/, ktoré budú používané na Štrbskom Plese počas celých majstrovstiev sveta. Majstrovstvá navštívi aj ambasádor podujatia, olympijský víťaz z LOH z Pekingu v chôdzi a terajší náčelník armádneho športového strediska v Banskej Bystrici Matej Tóth, ktorý osobne aj odštartuje Štafetu priateľstva, ktorá sa uskutoční 26. apríla 2022.

     Akreditačné centrum majstrovstiev bude otvorené v priestoroch Vatra klubu v hoteli Patria od 21.apríla 2022, kedy prídu už prvé výpravy a to z Mexika a Izraela. Už deň predtým však na Štrbské Pleso cez Viedeň dorazia štyria technickí delegáti ISF, pretože spoločným organizátorom podujatia je Slovenská asociácia športu na školách a Medzinárodná federácia školského športu. Slovenská výprava príde na Štrbské Pleso 22. apríla 2022, jej zloženie bude jasné po opakovanej kvalifikácii na tieto majstrovstvá sveta, ktorá sa uskutoční v stredisku Látky 15. marca 2022. Školy z celého Slovenska mali možnosť prihlásiť do tejto kvalifikácie svoje 6-členné družstvá chlapov a dievčat.

     V záverečnej etape prípravy sa organizačný výbor majstrovstiev rozšíril aj o viacerých nových členov, nás teší, že sú medzi nimi aj mnohí bývalí vynikajúci slovenskí športovci a reprezentanti. K Matejovi Tóthovi, zlatému olympionikovi v chôdzi z Tokia a trojnásobnej olympioničke v behu na lyžiach Ľubomíre Iľanovskej - Balážovej pribudol aj Pavol Hurajt, olympijský medailista v biatlone z Vancouveru, k viacnásobnej československej rekordérke v skoku do diaľky a v behu na 100 metrov Eve Murkovej pribudol aj Ján Tomko, rodák zo Štrby a bývalý vynikajúci šprintér a dlhoročný československý rekordér v behu na 200 metrov a Ľuboš Malinák, svetový šampión v klasickej kulturistike. Celý kolektív organizačného výboru je pripravený vytvoriť pre všetkých mladých športovcov, ktorí pricestujú na Štrbské Pleso, nielen najlepšie podmienky na športové zápolenie v duchu fair  play, ale aj množstvo nezabudnuteľných zážitkov z návštevy nášho regiónu.

Tlačovú správu pripravili Andrea Ristová a Peter Chudý

    

 Tlačová správa 1. - k MŠM ISF v cezpoľnom behu 2022

     Po viac ako jeden a pol ročnej nútenej prestávke, spôsobenej prvou a druhou vlnou koronavírusu, začal organizačný výbor školských Majstrovstiev sveta ISF v cezpoľnom behu na Štrbskom Plese svojim októbrovým zasadnutím prípravu tohto podujatia na rok 2022. Jedná sa v poradí už o tretí termín majstrovstiev. Pôvodne bolo toto podujatie pridelené na Slovensko v termíne 18. – 23. apríla 2020, no prvá vlna koronavírusu ho presunula na nový termín 6. – 11. novembra 2020. Druhá vlna koronavírusu však opätovne zmenila plány organizátorov a tak Medzinárodná federácia školského športu ISF posunula termín podujatia až o dva roky a to na termín 22. – 27. apríla 2022.

     Slovenská asociácia športu na školách ako člen medzinárodnej federácia školského športu ISF je hlavným organizátor školských majstrovstiev sveta v cezpoľnom behu v roku 2022 na Štrbskom Plese v spolupráci až s tromi samosprávnymi krajmi – Prešovským, Žilinským a Banskobystrickým, za podpory obce Štrba. Na čele organizačného výboru zostal Roman Králik z Liptovského Mikuláša, ktorý viedol prípravu takéhoto podujatia na Slovensku už v roku 2010, a je zároveň aj slovenským delegátom ISF. Zmena však nastala na poste prezidenta Slovenskej asociácie športu na školách, pretože na tohtoročnom sneme SAŠŠ v júni  sa jeho novou prezidentkou stala Mgr. Eva Murková.

     Činnosť organizačného výboru tak šesť mesiacov pred plánovaným termínom majstrovstiev nabrala „druhý dych“ a po dohode s Medzinárodnou federáciou školského športu ISF boli stanovené nové termíny jednotlivých fáz prípravy. Národné školské športové federácie tak do 31. decembra 2021 nahlásia organizátorom počty súťažných družstiev za jednotlivé krajiny a do 28. februára 2022 potom upresnia definitívne počty účastníkov. Samotné súťaže sa uskutočnia v športovom areáli a na bežeckých tratiach na Štrbskom Plese za účasti viac ako 600 účastníkov z celého sveta. Kultúrno-spoločenským a organizačným centrom celého podujatia bude hotel Patria, pričom všetci účastníci budú ubytovaní buď na Štrbskom Plese, alebo na Tatranskej Štrbe.

     Presun termínu majstrovstiev priniesol organizátorom viacero „staronových“ úloh. Tou najdôležitejšou je možno nová kvalifikácia jednotlivých športových družstiev u nás na Slovensku, ktorá sa uskutoční na jar, pravdepodobne v marci 2022. Doriešiť treba aj text na medailách pre víťazov, na ktorých je vygravírovaný pôvodný termín majstrovstiev v roku 2020. Aktualizovať bude treba aj oficiálny bulletin majstrovstiev. Samozrejme bude potrebné  pozorne sledovať aj aktuálnu epidemiologickú situáciu vo svete v súvislosti s nastupujúcou, už treťou, v niektorých krajinách sveta dokonca štvrtou vlnou koronavírusu.                                                                                            

     Organizátori sú však optimisti v duchu známeho hesla „do tretice všetko dobré“. Podporu a záštitu pri obnovenej príprave podujatia našli u starostu obce Štrba Michala Sýkoru, u správcu športového areálu na Štrbskom Plese Jaroslava Chalupku, ako aj u riaditeľov oslovených ubytovacích zariadení na Štrbskom Plese i Tatranskej Štrbe. Bude potrebné pripraviť aj náhradné trate samotných športových súťaží, pretože uplynulá zima ukázala, že ešte na konci apríla môže byť na Štrbskom Plese bohatá snehová pokrývka nielen na bežeckom štadióne, ale aj na bežeckých tratiach.

     Medzinárodná propagácia školských majstrovstiev na Štrbskom Plese odštartovala už v septembri 2021 počas školských Majstrovstiev sveta v orientačnom behu a Svetových školských hrách v srbskom Belehrade, ktorých sa úspešne zúčastnila aj slovenská výprava.

              Tlačovú informáciu pripravili členovia OV MS 2022 Andrea Ristová a Peter Chudý

TLAČOVÁ SPRÁVA pre médiá

                         

ŽIACKA ZIMNÁ OLYMPIÁDA BOLA OPAŤ REKORDNÁ

V dňoch 12. a 13. marca 2019 sa v Športovom areáli na Štrbskom Plese uskutočnil už 9. ročník Zimnej kalokagatie 2019, ktorý bol po 8. ročníku tohto podujatia z roku 2017 už prakticky druhým v poradí, ktorý sa uskutočnil pod tatranskými končiarmi. Bola to zimná olympiáda žiakov základných škôl z celého Slovenska, ktorí súťažili v šiestich druhoch športov, a to v zjazdovom a bežeckom lyžovaní, v biatlone, v snowboarde, v akrobatickom lyžovaní a v rinkbandy a tiež v dvoch kultúrnych súťažiach, a to vo výtvarných prácach a vo fotografii. Tohtoročná žiacka olympiáda bola rekordná po všetkých stránkach, pretože sa jej zúčastnilo spolu 423 súťažiacich žiakov zo 110 škôl, pred dvoma rokmi to bolo 374 detí z 96 škôl. Minule sa súťažilo iba v štyroch športových disciplínach, tohto roku ich bolo až šesť, do dvoch kultúrnych súťaží bolo prihlásených až 865 prác, pred dvoma rokmi to bolo iba 349 prác.

     Tak ako pred dvoma rokmi, aj teraz bolo počasie určitou lotériou. Víkend pred podujatím bol aj v tatranskej oblasti poznačený veľkým oteplením, dažďom a silným vetrom, no deň pre športovými súťažami sa ochladilo a napadol aj prírodný sneh, ktorý vytvoril na Štrbskom Plese vskutku nefalšovanú zimnú atmosféru. Väčšina detí z celého Slovenska totiž prišla z miest a obcí, kde v týchto dňoch už žiadny sneh nebol a tak si naše zimné podmienky mohli do sýtosti vychutnať. Prvý deň súťaží ich naviac potešilo aj slniečko a drobné sneženie, ktoré signalizovalo, že tohtoročná zima sa nás ešte nehodlá opustiť.

     Hlavnými usporiadateľmi Zimnej kalokagatie 2019 boli Slovenská asociácia športu na školách v spolupráci so Slovenskou lyžiarskou asociáciou, Slovenským zväzom biatlonu, Slovenskou asociáciou Bandy, obcou Štrba, Športovým klubom Štrba, ZŠ Štrba, mestom Poprad a ďalšími subjektmi v regióne. Aj tohtoročná Kalokagatia mala prívlastok medzinárodná, pretože sa jej zúčastnilo aj družstvo žiakov z Ruskej federácie, ktorí súťažili v behu na lyžiach, v biatlone a v rinkbandy.

     Ako tradične sa v prvý deň pretekov uskutočnilo v drevenom amfiteátri pri bežeckom štadióne slávnostné otvorenie podujatia, aj so všetkými olympijskými náležitosťami. Nechýbali slávnostné príhovory prítomných čestných hostí, milé kultúrne vystúpenie detského folklórneho súboru Štrbianček zo Štrby, príchod a vztyčovanie slovenskej a olympijskej vlajky, ktoré zaobstarali štrbskí olympionici Ľubomíra Iľanovská, Vierka Klimková, Jozef Kovařík a Ján Klimko, spoločné zapálenie olympijského ohňa olympionikom Pavlom Hurajtom a paralympionikom Dušanom Pitoňákom a tiež sľub pretekárov i sľub rozhodcov.                                                                                    

     Bežci i biatlonisti si v prvý deň spoločne zasúťažili v bežeckom areáli v disciplíne cross - country cross, na svahu Interski si odjazdili zjazdári prvé preteky v obrovskom slalome, snowboardisti absolvovali až dve súťaže a to v snowboard slalome a v snowboard crosse a akrobatickí lyžiari  v rámci prvej ukážkovej disciplíny na tejto detskej zimnej olympiáde  predviedli súťaž v slope style. Všetky tieto disciplíny mali svoje vyhodnotenie hneď v prvý deň súťaží, ceny a medaily odovzdávali spoločne prítomní čestní hostia s Pavlom Hurajtom,                                                                                  bronzovým biatlonovým olympijským medailistom zo ZOH 2010 z kanadského Vancouveru. V popoludňajších hodinách sa v Modrom salóniku hotela FIS uskutočnil aj seminár k ďalšiemu ukážkovému športu rinkbandy, ktorý pre učiteľov základných škôl i ostatných záujemcov usporiadal Slovenský zväz bandy aj za účasti mládežníckeho trénera tohto obnoveného športu zo Švédska Stefana Jonssona. Bodkou za športovým programom prvého dňa Zimnej kalokagatie 2019 boli večerné bežecké súťaže v šprinte v bežeckom areáli pri umelom osvetlení.

     Druhý deň už pretekajúcim žiakom slniečko nevyšlo, bolo pod mrakom, s drobným snežením, ale ani to neubralo nadšeným deťom nič z ich športového zápalu a nadšenia. Dopoludnia súťažili bežci v mix tím šprinte klasickou technikou a biatlonisti mali na programe preteky dvojčlenných štafiet. Na Interski zase pretekali zjazdári vo svojich druhých pretekoch v obrovskom slalome. V popoludňajších hodinách sa v rámci športového programu na zimnom štadióne v Poprade uskutočnil ešte turnaj v ďalšom ukážkovom športe rinkbandy za účasti 6 družstiev, zvíťazilo družstvo ZŠ Mallého zo Skalice pred družstvom ZŠ z Popradu a družstvom Ruska.

     Tento deň však v hoteli Patria na Štrbskom Plese prebehlo aj vyhodnotenie kultúrnej časti Zimnej kalokagatie 2019 a to súťaží vo výtvarných prácach a vo fotografii na vopred vypísané témy. Organizátorov potešil neuveriteľný počet zaslaných prác a to až 824 výtvarných a 41 fotografických. /Pre porovnanie v roku 2017 to bolo len 349 prác./ Hodnotiaca komisie učiteľov zo základných škôl z Popradu mala skutočne ťažkú úlohu vybrať tie najlepšie. Dôstojný ceremoniál ocenenia tých najlepších bol opäť doplnený vystúpením členov folklórneho súboru Štrbianček, ceny boli venované mestom Poprad.

     Zo 423 súťažiacich žiakov priamo na Štrbskom Plese bolo najviac, až 148, zjazdárov, nasledovali bežci na lyžiach, ktorých súťažilo 97, biatlonistov bolo 78, hráčov rinkbandy 48, snowboardistov 42 a akrobatických lyžiarov bolo 10. Všetky výsledky je možné si pozrieť na stránke Slovenskej asociácie športu na školách www.sass.sk.                                                                           

     Na záver celého programu Zimnej kalokagatie 2019 boli v drevenom amfiteátri pri bežeckom štadióne vyhlásené aj výsledky večerných šprintov z predchádzajúceho dňa, ako aj všetkých súťaží druhého dňa. Premiéru na programe ZK 2019 malo aj vyhlásenie ceny Fair play, ktorú získala ZŠ Važec. Všetkým oceneným deťom sa veľmi páčili tohtoročné medaile, ktoré sa graficky skutočne vydarili a budú určite trvalou spomienkou pre všetky úspešné deti na toto športové zápolenie pod tatranskými štítmi. Aj pri tomto ceremoniáli zaspievali na záver celého podujatia štrbské deti svoju športovú hymnu „Vysoko v horách“, ktorú špeciálne pre nich zložil známy slovenský zabávač Štefan Skrúcaný.

                                                                        Peter Chudý, člen organizačného výboru ZK 2019

    

  Grécke slovo kalokagatia vyjadruje antický ideál spojenia krásneho tela s ušľachtilým duchom. Rovnaké slovo si za názov pozoruhodného podujatia vybrali aj olympijskí nadšenci na čele s Antonom Javorkom, keď začiatkom deväťdesiatych rokov minulého storočia v Trnave rozbiehali olympiádu detí a mládeže, na ktorej sa prostredníctvom aktívneho športovanie detí a mládeže, kombinovaného s vedomostnými a umeleckými súťažami s olympijskou tematikou v praxi presadzuje výchovný ideál harmonického rozvoja osobnosti.

Rozhodnutie o usporiadaní prvej Zimnej Kalokagatie na Spiši nebolo náhodné. Domáci organizátori nie raz potvrdili svoje organizačné schopnosti pri zabezpečovaní celoslovenských podujatí v oblasti školského športu. Svoju úlohu zohrali aj výborné podmienky pre zimné športy v tomto regióne.

Zimná Kalokagatia sa doteraz uskutočnila osemkrát – v rokoch 1998, 2001, 2003, 2005, 2007, 2010, 2015 a 2017.  Program Zimnej Kalokagatie sa postupne obohacoval. Pôvodné tri športy lyžovanie /bežecké i zjazdové/, hokej a rýchlokorčuľovanie na krátkej dráhe boli postupne rozšírené o biatlon a snowboard.

Deviaty ročník Zimnej Kalokagatie, športových súťaží žiakov základných škôl z celého Slovenska, privíta športový areál FIS na Štrbskom Plese, svah Interski a zimný štadión v Poprade v dňoch 12. – 13. marca 2019. Okrem už tradičných športových súťaží v behu na lyžiach, v zjazdovom lyžovaní, biatlone a snowboarde sa prípravný  výbor rozhodol zaradiť do programu až dva nové ukážkové športy, a to akrobatické lyžovanie a rinkbandy.

Keď na 8. ročníku Zimnej Kalokagatie 2017, ktorá sa uskutočnila premiérovo v športovom areáli na Štrbskom Plese, sa zúčastnilo rekordných  374 súťažiacich žiakov z 96 základných škôl, zdá sa, že ten nastávajúci ročník bude ešte nabitejší účasťou a to aj tou medzinárodnou.  

V programe Zimnej Kalokagatie nebude chýbať ani jej kultúrna časť. Celoslovenská amatérska výtvarná a fotografická súťaž, ktorá bola vyhlásená pri príležitosti konania 9. ročníka ZK 2019, má vyhlásené dve témy, a to: „Mám rád zimné športy“ a „Môj šport, moja motivácia“, pre fotografickú súťaž bola vyhlásená téma: „Kalokagatia – zameranie na šport, kultúru a umenie v symbióze s človekom a prírodou“.

Otvárací ceremoniál celého podujatia sa uskutoční v prvý deň dopoludnia, no vyhodnocovanie najlepších pretekárov budú rozdelené na oba súťažné dni.  

Jednou z noviniek počas organizovania športových súťaží 9. ročníka ZK 2019 bude aj udeľovanie zelených kariet Fair Play, ktoré budú pravým opakom známych červených a žltých kariet, ktoré udeľuje rozhodca za priestupky voči pravidlám. Túto novú, zelenú kartu, môžu dostať nielen športovci, ktorí nefaulujú, neodvrávajú rozhodcovi, priznajú svoj priestupok  v kritickej situácii počas športového zápolenia, či pretekov sa zachovajú čestne, ale kartu môžu dostať aj tréneri, rodičia, či pedagógovia. Rozhodca môže zelenú Fair Play kartu oceniť aj súpera a obecenstvo /napr. za originálne povzbudzovanie v duchu fair play, za vtipné plagáty, heslá, ap./ Pri slávnostnom vyhodnotení športových súťaží sa udelí špeciálna „Cena Fair play“, ktorú prinesie predsedníčka Klubu fair play pri SOaŠV Katarína Ráczová.

Nové športové súťaže v ukážkových športoch budú mať na programe ZK 2019 svoju premiéru hneď prvý súťažný deň.  Na svahu Interski súťaže v akrobatickom lyžovaní, a to v disciplíne skicross a v disciplíne slopestyle a na zimnom štadióne v Poprade sa uskutoční najskôr workshop a potom následne aj turnaj v rinkbandy, čo je v podstate hokej s loptičkou na hokejovom klzisku. Cieľom úvodného workshopu pre žiakov i učiteľov najmä popradských základných škôl je nielen predstaviť tento nový šport verejnosti, ale dať možnosť prítomným si tento šport priamo na ľade aj vyskúšať.

Rinkbandy je variantou bandy hokeja, ktorý sa hrá na hokejových klziskách s bránami na ľadový hokej a so šiestimi hráčmi na jednej strane a s tým istým počtom na strane druhej. Hrá sa zvyčajne v polčasoch 30 minút s 10 minútovou prestávkou. V prípade popradského turnaja môžu proti sebe nastúpiť aj mix tímy, teda v každom družstve môže byť aj ľubovoľný počet dievčat. S myšlienkou oživiť tento šport na Slovensku prišli otec a syn Vepyiovci z Trenčína, ktorí v roku 2017 stáli aj pri zrode Slovenskej asociácie Bandy.  Rinkbandy bol ako ukážkový šport zaradený do programu 9. ročníka ZK 2019 na Štrbskom Plese trošku aj úmyselne, pretože táto najvyššie položená osada na Slovensku je priamo spojená s históriou tohto športu na našom území v minulom storočí. Veď už týždeň po usporiadaní známych Majstrovstiev Európy vo februári 1925 v ľadovom /kanadskom/ hokeji na zamrznutej hladine Štrbského plesa usporiadal vo Vysokých Tatrách agilný športový klub KSC Košice tzv. športový týždeň a medzi športovými disciplínami bol aj bandy hokej. Posledný turnaj v bandy sa teda hral pod Tatrami na jazere Štrbské Pleso v roku 1927 a tak sa v roku 2019, teda po 92 rokoch vracia tento šport opäť pod Vysoké Tatry.  Ukážky všetkým prítomným pritom zabezpečia skutočne svetovo renomovaní odborníci v tomto športe, a to Švédi Stefan Jonsson /Lillis/ a Michael Bratt.

Pozývame preto všetkých milovníkov zimných športov i kultúrnych aktivít na návštevu športovísk na Štrbskom Plese i v Poprade, kde budú mať možnosť v dňoch 12. a 13. marca 2019 vidieť na vlastné oči športový zápal i nadšenie zo súťaženia našich najmladších športovcov.

                                       

     Na 8. ročníku Zimnej Kalokagatie 2017, ktorá sa uskutočnila premiérovo v športovom areáli na Štrbskom Plese, sa zúčastnilo rekordných  374 súťažiacich žiakov z 96 základných škôl. No podľa tohtoročného priebežného záujmu o nadchádzajúci, 9. ročník Zimnej Kalokagatie 2019 sa zdá, že tento rekord bude prekonaný tak v počte súťažiacich detí, ako aj v počte zúčastnených škôl. Naviac to opäť bude ďalší ročník aj s medzinárodnou účasťou.

    Výrazne sa o to pričinilo nielen zaradenie dvoch nových ukážkových športov, a to akrobatického lyžovania a rinkbandy, ale aj čoraz populárnejší snowboard, v ktorom sa aj vďaka vytvoreniu projektu úspešnej školskej snowboardovej ligy očakáva, že počet pretekárov na tatranskej zimnej kalokagatii môže v tejto športovej disciplíne narásť až o sto percent.

    Neočakávaný záujem však vyvolalo najmä zaradenie ukážkového športu rinkbandy /hokej s loptičkou na hokejovom klzisku/, o ktorý majú záujem tak žiaci, ako aj učitelia. Informujú sa o možnej účasti najmä na pripravovanom workshope na zimnom štadióne v Poprade, kde si chcú tento staro – nový šport vyskúšať aj osobne. Ukážky všetkým prítomným pritom zabezpečia skutočne svetovo renomovaní odborníci v tomto športe, a to Švédi Stefan Jonsson /Lillis/ a Michael Bratt. Obaja v súčasnosti pôsobia pri slovenskej reprezentácii rinkbandy, ten prvý ako reprezentačný tréner a ten druhý ako metodik. O rastúcej popularite tohto športu svedčí aj jeho zaradenie do športového programu Svetovej zimnej univerziády 2019, ktorá sa bude konať v ruskom Krasnojarsku.

     Tak ako na predchádzajúcom ročníku Zimnej Kalokagatie v roku 2017, tak aj na Zimnej Kalokagatii 2019 sa zúčastnia pretekári v behu na lyžiach a v biatlone, reprezentujúci Ruskú federáciu, čím bude mať aj nadchádzajúci 9. ročník tohto podujatia svoj medzinárodný rozmer.

     Organizačný výbor urobil aj určité zásahy do programu podujatia, otvárací ceremoniál celého podujatia sa presunul v prvý deň z popoludňajších hodín na dopoludňajšie, no rozdelil najmä vyhodnocovanie najlepších pretekárov na oba súťažné dni, aby sa takto skrátil jediný, neúmerne dlhý ceremoniál vyhlasovania výsledkov z minulého ročníka. Podarilo sa zabezpečiť aj väčšiu ubytovaciu kapacitu pre zúčastnené základné školy priamo na Štrbskom Plese, čo tiež určite prispeje k väčšej spokojnosti jej účastníkov.

     Pozývame preto všetkých milovníkov zimných športov i kultúrnych aktivít na návštevu športovísk na Štrbskom Plese i v Poprade, kde budú mať možnosť v dňoch 12. a 13. marca 2019 vidieť na vlastné oči športový zápal i nadšenie zo súťaženia našich najmladších športovcov.

                                                                                             Peter Chudý, člen prípravného výboru

                            ZIMNÁ KALOKAGATIA OPAŤ NA ŠTRBSKOM PLESE

     V športovom areáli FIS na Štrbskom Plese a na svahu Interski sa v dňoch 12. až 13. marca 2019 uskutoční už 9. ročník Zimnej Kalokagatie, športových súťaží žiakov základných škôl z celého Slovenska. Prvých 7. ročníkov sa uskutočnilo v okolí Spišskej Novej Vsi, minulý 8. Ročník tohto podujatia bol premiérovým vo Vysokých Tatrách a uskutočnil sa tiež na Štrbskom Plese. Súčasťou nadchádzajúceho 9. Ročníka budú športové súťaže v behu na lyžiach, v zjazdovom lyžovaní, biatlone, snowboarde a ako v ukážkovom športe tiež v akrobatickom lyžovaní. Súčasťou Zimnej Kalokagatie bude aj kultúrna výtvarná a fotografická súťaž, výsledky ktorých budú vyhlásené v Poľovníckom salóniku hotela Patria na Štrbskom Plese 13. marca 2019 o 11.00 hod.

     Grécke slovo kalokagatia vyjadruje antický ideál spojenia krásneho tela s ušľachtilým duchom. Rovnaké slovo si za názov pozoruhodného podujatia vybrali aj olympijskí nadšenci na čele s Antonom Javorkom, keď začiatkom deväťdesiatych rokov minulého storočia v Trnave rozbiehali olympiádu detí a mládeže, na ktorej sa prostredníctvom aktívneho športovanie detí a mládeže, kombinovaného s vedomostnými a umeleckými súťažami s olympijskou tematikou v praxi presadzuje výchovný ideál harmonického rozvoja osobnosti.

     Zorganizovanie aj zimnej časti Kalokagatie bolo splneným predsavzatím priateľov olympizmu. So súhlasom jej zakladateľa sa premiérový prvý ročník uskutočnil v Spišskej Novej Vsi /keď sa upustilo od pôvodného zámeru zorganizovať ju na Bezovci pri Piešťanoch/. Úspešný priebeh jej prvého ročníka spôsobil, že na ďalšie roky sa metropola Spišu natrvalo stala partnerom Trnavy, kde sa pravidelne usporadúva od roku 1991 v párnych rokoch celoslovenská, a od roku 1996 dokonca medzinárodná Letná Kalokagatia. Zimná časť Kalokagatie  1998 /neskôr sa ujal termín Zimná Kalokagatia/ sa uskutočnila v termíne 18. až 20. februára 1998 a záštitu nad ňou prevzal predseda vlády Slovenskej republiky.

     Rozhodnutie o usporiadaní Zimnej Kalokagatie na Spiši nebolo náhodné. Domáci organizátori nie raz potvrdili svoje organizačné schopnosti pri zabezpečovaní celoslovenských podujatí v oblasti školského športu. Svoju úlohu zohrali aj výborné podmienky pre zimné športy v tomto regióne. Zimná Kalokagatia mala síce centrum v Spišskej Novej Vsi, no špecifiká zimných športov si vyžiadali zapojiť do organizovania takéhoto podujatia celý región. A tak bolo možné stretnúť mladých olympionikov aj v Kežmarku, na Mlynkoch – Bielych vodách a ďalších miestach tohto krásneho kúta Slovenska. Program Zimnej Kalokagatie sa postupne obohacoval. Pôvodné tri športy lyžovanie /bežecké i zjazdové/, hokej a rýchlokorčuľovanie na krátkej dráhe boli postupne rozšírené o biatlon a snowboard. Premiérove bude v roku 2019 na Štrbskom Plese ako ukážkový šport aj akrobatické lyžovanie. V duchu kalokagatie boli vyhlasované tiež kultúrnesúťaže, pri tom prvom ročníku mala výtvarná a literárna súťaž tematické zameranie „Múdrejšie – krajšie – vtipnejšie“. Tématické zameranie nadchádzajúceho 9. ročníka kultúrnej časti Zimnej Kalokagatie bude určené do konca tohto kalendárneho roka.

     Vyhlasovateľom tohto najvýznamnejšieho žiackeho športového podujatia na Slovensku je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Slovenská asociácia športu na školách, Slovenský olympijský výbor a Kalokagatia na Slovensku. Organizátormi sú Slovenská asociácia športu na školách, o. z. Kalokagatia na Slovensku – Zimná Kalokagatia, športové zväzy SLA, SZB, SAS, Športový klub Štrba, ŠSDaM Poprad – Tatry, obec Štrba, ŠA FIS Štrbské Pleso, ZDŠ Štrba a ďalšie subjekty v regióne. Viac informácií je možné nájsť na stránke www.sass.sk.

     Zimná Kalokagatia sa doteraz uskutočnila osemkrát – v rokoch 1998, 2001, 2003, 2005, 2007, 2010, 2015 a 2017. Na podujatí, ktoré sa v roku 2017 uskutočnilo na Štrbskom Plese sa zúčastnil rekordný počet súťažiacich detí z 96 škôl z celého Slovenska.

                                                                                                 Peter Chudý, člen prípravného výboru

NOVÉ ŠPORTY NA PROGRAME ZIMNEJ KALOKAGATIE 

     V športovom areáli FIS na Štrbskom Plese, na svahu Interski a na zimnom štadióne v Poprade sa v dňoch 12. – 13. marca 2019 uskutoční už 9. ročník Zimnej Kalokagatie /ZK/ 2019, športových súťaží žiakov základných škôl z celého Slovenska. Okrem už tradičných športových súťaží v behu na lyžiach, v zjazdovom lyžovaní, biatlone a snowboarde sa prípravný  výbor rozhodol zaradiť do programu až dva nové ukážkové športy, a to akrobatické lyžovanie a rinkbandy, čo je v podstate hokej s loptičkou na hokejovom klzisku.

     Ostatné zasadnutie prípravného výboru sa uskutočnilo v sídle Slovenskej lyžiarskej asociácie v Poprade tesne pred Vianocami 2018, kde jeho členovia prerokovali aj vyhlásenie celoslovenskej amatérskej výtvarnej a fotografickej súťaže, ktorá bola vyhlásená pri príležitosti konania 9. ročníka ZK 2019. Pre výtvarnú súťaž boli vyhlásené dve témy, a to: „Mám rád zimné športy“ a „Môj šport, moja motivácia“, pre fotografickú súťaž bola vyhlásená téma: „Kalokagatia – zameranie na šport, kultúru a umenie v symbióze s človekom a prírodou“.

     Novinkou počas organizovania športových súťaží 9. ročníka ZK 2019 bude aj udeľovanie zelených kariet Fair play, ktoré budú pravým opakom známych červených a žltých kariet, ktoré udeľuje rozhodca za priestupky voči pravidlám. Túto novú, zelenú kartu, môžu dostať nielen športovci ktorí nefaulujú, neodvrávajú rozhodcovi, priznajú svoj priestupok  v kritickej situácii počas športového zápolenia či pretekov sa zachovajú čestne, ale kartu môžu dostať aj tréneri, rodičia, či pedagógovia. Rozhodca môže zelenú Fair play kartu oceniť aj súpera a obecenstvo /napr. za originálne povzbudzovanie v duchu fair play, za vtipné plagáty, heslá, ap./ Pri slávnostnom vyhodnotení športových súťaží sa môže udeliť aj špeciálna „Cena Fair play“.

     Nové športové súťaže v ukážkových športoch budú mať na programe ZK 2019 svoju premiéru. Ako prvé to budú 12. marca 2019 na svahu Interski súťaže v akrobatickom lyžovaní, a to v disciplíne skicross a v disciplíne slopestyle. V ten istý deň sa na zimnom štadióne v Poprade uskutoční najskôr workshop a potom následne aj turnaj v rinkbandy, čo je v podstate hokej s loptičkou na hokejovom klzisku. Cieľom úvodného workshopu pre žiakov i učiteľov najmä popradských základných škôl je nielen predstaviť tento nový šport verejnosti, ale dať možnosť prítomným si tento šport priamo na ľade aj vyskúšať.

     Bandy hokej je kolektívny zimný šport a zároveň aj loptová hra, ktorá sa hrá na ľadovej ploche na dve bránky, v ktorom korčuliari používajú hokejku na dolnom konci oblúkovito  zahnutú. Cieľom hry je dopraviť loptičku pomocou hokejky do súperovej bránky. Nastupujú proti sebe dva 11 členné družstvá /10 hráčov v poli a brankár/. Tento šport je považovaný za formu hokeja a je predchodcom dnešného ľadového /kanadského/ hokeja, florbalu o hokejbalu. Hrá sa zvyčajne v polčasoch po 45 minút s 20 minútovou prestávkou a ihrisko má rovnakú veľkosť ako aj futbalové ihrisko. Bandy pochádza z Anglicka, kde už v roku 1891 boli schválené oficiálne pravidlá tejto hry. Potom sa rozšíril do Európy, najmä do Škandinávie, Ruska i viacerých stredoeurópskych krajín. U nás sa začal intenzívnejšie hrať po skončení prvej svetovej vojny, najrozšírenejší bol v Košiciach.

     Rinkbandy je variantou bandy hokeja, ktorý sa hrá na hokejových klziskách s bránami na ľadový hokej a so šiestimi hráčmi na jednej strane a s tým istým počtom na strane druhej. Hrá sa zvyčajne v polčasoch 30 minút s 10 minútovou prestávkou. V prípade popradského turnaja môžu proti sebe nastúpiť aj mix tímy, teda v každom družstve môže byť aj ľubovoľný počet dievčat. S myšlienkou oživiť tento šport na Slovensku prišli otec a syn Vepyiovci z Trenčína, ktorí v roku 2017 stáli aj pri zrode Slovenskej asociácie Bandy.

      Rinkbbandy bol ako ukážkový šport zaradený do programu 9. ročníka ZK 2019 na Štrbskom Plese úmyselne, pretože táto najvyššie položená osada na Slovensku je priamo spojená s históriou tohto športu na našom území v minulom storočí. Veď už týždeň po usporiadaní známych Majstrovstiev Európy vo februári 1925 v ľadovom /kanadskom/ hokeji na zamrznutej hladine Štrbského plesa usporiadal vo Vysokých Tatrách agilný športový klub KSC Košice tzv. športový týždeň a medzi športovými disciplínami bol aj bandy hokej. V rokoch 1926 a 1927 klub KSC Košice v rámci športových týždňov vo Vysokých Tatrách usporiadal už vždy dva hokejové turnaje, a to jeden v bandy a druhý v ľadovom /kanadskom/ hokeji.

     No bolo už zrejmé, že od roku 1925 začal ľadový /kanadský/ hokej pomaly vytláčať bandy hokej a svoju pozíciu si naplno upevnil od sezóny 1929/1930, kedy sa v Tatrách uskutočnil hokejový turnaj o Pohár Palace sanatória Dr. Szontagha, pričom všeobecne sa tento turnaj považuje za 1. ročník hokejového turnaja o Tatranský pohár, ktorý je v súčasnosti druhým najstarším hokejovým turnajom v Európe a tretím najstarším vo svete. V Novom Smokovci sa tak začala písať prvá stránka kroniky slovenského organizovaného ľadového hokeja, ktorá bola v prvý deň turnaja umocnená aj tým, že prítomné slovenské hokejové kluby založili  aj prvú strešnú organizáciu, a to Slovenskú župu Čs. zväzu kanadského hokeja.

     Posledný turnaj v bandy sa teda hral pod Tatrami na jazere Štrbské Pleso v roku 1927 a tak sa v roku 2019, teda po 92 rokoch vracia tento šport opäť pod Vysoké Tatry, tento krát ako ukážkový na programe 9. ročníka Zimnej Kalokagatie 2019.

                                                                            Peter Chudý, člen prípravného výboru

        

26.09.2017, MŠVVaŠ SR, Bratislava

S popularizáciou športu a pohybových aktivít pomôže multimediálny projekt Možebyť.sk

So začiatkom nového školského roka bol oficiálne spustený komplexný multimediálny projekt popularizácie športu a pohybových aktivít pre deti a mládež s názvom MÔŽEBYŤ.SK. Odbornými partnermi projektu sú sekcia štátnej starostlivosti o šport na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu SR, Národné športové centrum a Slovenská asociácia športu na školách. MÔŽEBYŤ.SK prináša to najlepšie zo sveta detského a mládežníckeho športu formou prístupnou mladej generácii.
     „S kamerou sme skoro všade tam, kde to žije. Popularizujeme mladé športové talenty, dávame priestor trénerom, učiteľom telesnej výchovy, ako aj organizátorom skvelých projektov i podujatí pre športujúce deti a mládež. Prinášame rozhovory s populárnymi športovými osobnosťami, ako aj s budúcimi športovými hviezdami z radov detí a mládeže,“ prezrádza koordinátor projektu Martin Michalica z OZ Šedý medveď.
     MÔŽEBYŤ.SK sa venuje športovému dianiu v oblasti klubového mládežníckeho športu, školských športových súťaží i rôznych projektov so zameraním na pohybové aktivity pre deti a mládež. Pre žiakov základných škôl a študentov stredných škôl projekt prináša aj niekoľko súťaží, ktoré sú určené jednotlivcom aj skupinám (triedam). 
     „Som veľmi rada, že môžem byť súčasťou tak komplexného projektu, ktorý poskytuje bezplatnú mediálnu propagáciu pre veľké množstvo kvalitných ľudí, ktorí sa spoločne usilujú o to, aby na Slovensku vyrastala mladá generácia s pozitívnym vzťahom k pohybu a športu. V rovine komunikačnej platformy ide o unikátne riešenie problému nedostatku mediálnej propagácie v žiackych a mládežníckych klubových aj školských športových súťažiach. Spolu s našimi kolegami v Národnom športovom centre aj v Slovenskej asociácii športu na školách vítame tento užitočný a verím, že aj v krátkom čase medzi mládežou populárny projekt,“ hovorí generálna riaditeľka sekcie štátnej starostlivosti o šport Božena Gerhátová z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.
     Nie každý má prirodzený talent a záujem o pohyb a šport. Veľká časť mladej generácie Slovenska patrí práve do tejto skupiny. Jedným z kľúčových cieľov projektu MÔŽEBYŤ.SK je aj čo najlepšie zmonitorovať a pochopiť myslenie detí a mladých ľudí, ktorí majú k športu a pravidelnému pohybu vyslovene negatívny vzťah a následne pomocou rôznych strategicky zvolených nástrojov ich motivovať k zmene svojho postoja k pravidelným pohybovým aktivitám vo voľnom čase.
 
 
 
  • 1
  • 2