História ISF 2003
2003
LYŽOVANIERakúsko /Ramsau/ 9.– 14. 3.2003
Výprava SAŠŠ vycestovala začiatkom marca do známeho lyžiarskeho strediska Schladming a Ramsau v Dachstainských Tatrách v celkovom počte 26 osôb /20 športovcov, 4 tréneri a 2 vedúci delegácie. Zjazdári bojovali na tratiach v Ramsau, na ktorých sa jazdí populárny nočný slalom FIS svetového pohára.Napriek veľkej snahe na medailové pozície nedočiahli. Na ťažkých a vplyvom oteplenia mäkkých tratiach obsadili chlapci z OŠG Banská Bystrica – 7. miesto a dievčatá zo ZŠ Čs. brigády v Liptovskom Mikuláši – 10. miesto.
Na výborne pripravených Schladminských tratiach vynikajúco obstáli bežci na lyžiach. Zverenci Dušana Dawaša zo ZŠ Jarná v Poprade obsadili krásne 3. miesto a ďalší bronz – 3. miesto pre Slovensko vybojovali dievčatá zo ZŠ J.D.Matejovie v Liptovskom Hrádku pod vedením trénerky Oľgy Konupkovej, ktorým však v bežeckej stope veľmi „šľapali na krk“ najmä talianske školáčky. Vedúci výpravy Mgr. Roman Králik zhodnotil účinkovanie našej výpravy, že sme dokázali opodstatnenosť konfrontovať úroveň nášho lyžovania so svetom. Ukázali sme, že naše deti sú talentované a šikovné aj pre zimné športy a že práca učiteľov a trénerov pri školských športových strediskách má svoju kvalitu. O 2 roky /v roku 2005/ sa školáci celého sveta stretnú vo Švédsku /Gallivare.
BASKETBAL
Brazília/Goiana/ 23. – 30. 5. 2003
20 družstiev v chlapčenskej a 19 družstiev v dievčenskej kategórii si zmeralo sily v kolektívnom športe – basketbale v Brazílii/Goiane. Výpravu SAŠŠ tvorilo celkom 27 osôb /z toho 20 športovcov, 2 tréneri, 2 vedúci družstva, 2 rozhodcovia a 1 vedúci delegácie/. Po dlhej leteckej ceste čakalo výpravu prekvapenie v podobe ubytovania, kde bývali v trojhviezdičkovom hoteli v centre mesta. V dvojposteľových izbách vybavených chladničkami, televízormi a telefónmi, našli naši športovci našli relax po namáhavých súbojoch. Na vysokej úrovni bolo aj stravovanie formou švédskych stolov s dostatkom zeleniny, ovocia , zákuskov a nealko nápojov. Dievčatá z Gymnázia Š. Moyzesa v Ružomberku si postup zo skupiny nevybojovali, prehrali zo Španielkami /43 : 74/ a Chorvátkami /55 : 64/. Neostávalo im nič iné iba hrať o 9. – 16. miesto. Tu už nenašli súperky a bez problémov zvíťazili nad Nemeckom /54 : 38/, Gréckom /66 : 37/, Rakúskom /97 : 36/ a nakoniec Fínskom /64 : 44/. Obsadili sme pekné 9. miesto z 19 krajín.
U chlapcov – z Gymnázia Hubeného v Bratislave sme začali lepšie, vyhrali nad domácou Brazíliou /68 : 64/ a prehrali s Gréckom /53 : 66/, Belgickom /46 : 57/, vyhrali nad Iránom /52 : 46/, Slovinskom /62 : 51/ a Fínskom /69 : 45/. Obsadili rovnako ako dievčatá tú najlepšiu priečku v skupine – 9. miesto z 20 krajín. Teší nás skutočnosť, že tituly najlepších strelcov získali slovenskí basketbalisti – Živický so 165 bodmi a Ružičková so 140 bodmi. Obaja získali osobitné ceny.
V roku 2005 si zmerajú basketbalisti sily v Poľsku.
FUTBAL
Čína /Shanghai/ 16.– 24. 11. 2003
Neúčasť našich futbalistov – najskôr kvôli SARS–u bol presunutý termín z júna, neskôr sme nevycestovali z nedostatku finančných prostriedkov na štátnu športovú reprezentáciu.
Pohár J. Humberta– ATLETIKA
Turecko /Istanbul/ 25. – 30. 6. 2003
Atletický štadión s tartanovou dráhou bol v ázijskej časti Istanbulu a bol dobre vybavený. Prehliadka tohto mesta počas voľného dňa stála za to.
Dievčatá si svojim disciplinovaným prístupom vybojovali vynikajúce 2. miesto /638 bodov/ za Nemeckom /673 b./ a chlapci skončili na 4. mieste /610 bodov/ za Nemeckom /658 b./, Poľskom /635 b./ a Francúzskom /612 b/ Reálne to vyzrelo na medailové umiestnenie, no mali sme smolu, najlepšie bodovaný pretekár Tomáš Kalina bol diskvalifikovaný na prekážkach. Od bronzu nás delili „úplne zanedbateľné“ 2 body.
Okrem prehliadky Istanbulu výprava mala možnosť s ČR cestovať k Čiernemu moru a ďalší výlet loďou bol spojený s prehliadkou historicko–kultúrnych pamiatok – osobitne Modrej mešity. Všetkých zaujala aj záverečná a už tradičná Štafeta priateľstva /1 x u nás v Banskej Bystrici na P. J. Humberta v roku 1995/. Na Večere národov sa Slovenská výprava prezentovala spoločným vystúpením s českou výpravou piesňou „Tancuj, tancuj, vykrúcaj“ s doprovodom gitary a spevu českej atlétky. V tanci tvorili páry českí chlapci so slovenskými dievčatami a naopak.
Slovensko reprezentovali: dievčatá: Hrdá, Bridová, Masaryková, Minariková, Debnáriková a Bartáková. Trénerom bol Ivan Peťovský. Chlapci v zložení: Repčík, Synak, Kalina, Kuric, Baňár, Mezei pod vedením trénera Milana Suletyho. Vedúcimi výpravy boli Marta Dančíková a Eva Charfreitagová.
27. ročník EHŠP
Slovinsko /Ľjubljana/ – 3. – 6. 7. 2003
Výpravu školských pracovníkov tvorilo celkom 41 osôb /z toho 11 atlétov, 14 futbalistov, 11 volejbalistov a 5 vedenie/.
Pre našich reprezentantov dopadli takpovediac v duchu tradície – opäť na výbornú. Futbalisti bez problémov získali zlato, mixvolejbalisti a atléti priniesli domov druhý najcennejší kov – symbolické strieborné medaily. Prvé miesto v celkovom hodnotení si vybojovali domáci účastníci s počtom bodov 392 bodov pred Slovenskom /336 bodov/ a Rakúskom, ktoré získalo 56 bodov.
Zhodnotenie vedúceho delegácie – Mgr. Petra Dobrého: „Podujatie v Slovinsku malo od Trnavy – VII. ročníka Olympiády školských pracovníkov veľmi ďaleko. Viacerými momentmi zo strany organizátorov boli naši členovia výpravy tak trochu sklamaní. Napriek tomu hodnotí našu účasť a jej účinkovanie na 27. EHŠP veľmi pozitívne po športovej i spoločensko–kultúrnej stránke. Kontakty s Európou nemôžeme strácať ani v tejto oblasti. Keď zvažovali, že by sme mohli ďalší ročník usporiadať my, ako Slovenská republika, nevedel, že sa tak stane skutočnosťou. Boli sme oslovený generálnym sekretárom Jeanom Hallemansom, či sa nepodujmeme zorganizovať 28. ročník EHŠP. A tak niekoľkonásobní účastníci na učiteľských hrách z Nitry pod vedením Pavla Pelikána dali návrh na zorganizovanie tohto ročníka pri príležitosti vstupu SR do Európskej únie.
Zasadnutie T.C.
Grécko/Atény/ 15. – 19. 10. 2003
Aj na tomto seminári malo Slovensko svoje zastúpenie. Naši 3 delegáti:
p. Dančík vo volejbale, p. Harna vo futbale a p. Králik v atletike sa zúčastnili v poradí už 5. ročníka Seminára technických komisií ISF, ktorý sa organizuje každé 4 roky. Tradičným miestom stretnutia bolo Grécko /Atény/.
Hlavnou náplňou seminára bola práca:
• V technických komisiách
• V miešaných komisiách
• V celom pléne
V miešaných komisiách sa riešili niektoré spoločné problémy ako napríklad súčasné postavenie a budúcnosť ISF, možnosti rozšírenia členskej základne a s tým spojené problémy s počtom účastníkov. Niekedy je problém podriadiť túžbu po víťazstve s cieľom ISF organizovať súťaže mládeže v duchu priateľstva a fair play. Niektoré krajiny podceňujú folklórne večery a ich prezentácie nemajú potrebnú úroveň. Otvorila sa otázka zníženia vekovej kategórie a prípadného zvýšenia, ak už nie pre všetkých žiakov školy tak aspoň na 18 rokov.
Ďalším bodom rokovania bola diskusia na tému otvárací a zatvárací ceremoniál. Odporučilo sa, aby dĺžka trvania oficiálnych rečí bola obmedzená.
Nasledovali plenárne zasadnutia, na ktorých vystúpili členovia exekutívy, predniesli niekoľko referátov na témy školský šport, doping v športe, humanizácia a perspektívy napredovania v školskom športe.
Bola prezentovaná web stránka ISF, jej špecifiká a vylepšenia, medzi ktoré by mali byť zaradené aj fotografie členov výboru, exekutívy, členov jednotlivých technických komisií podľa športov a samozrejme sekretariátu.
Súčasťou programu seminára bolo spoločenské posedenie spojené s recepciou v reprezentačných priestoroch gréckej vlády a prehliadka tohtoročných olympijských športovísk v Aténach. Všetky športoviská sú veľkolepé a na 90 % pripravené.