SLOVENSKÁ ASOCIÁCIA ŠPORTU NA ŠKOLÁCH - občianske združenie

ZIMNÁ KALOKAGATIA OPAŤ NA ŠTRBSKOM PLESE aj s novinkami.

  Grécke slovo kalokagatia vyjadruje antický ideál spojenia krásneho tela s ušľachtilým duchom. Rovnaké slovo si za názov pozoruhodného podujatia vybrali aj olympijskí nadšenci na čele s Antonom Javorkom, keď začiatkom deväťdesiatych rokov minulého storočia v Trnave rozbiehali olympiádu detí a mládeže, na ktorej sa prostredníctvom aktívneho športovanie detí a mládeže, kombinovaného s vedomostnými a umeleckými súťažami s olympijskou tematikou v praxi presadzuje výchovný ideál harmonického rozvoja osobnosti.

Rozhodnutie o usporiadaní prvej Zimnej Kalokagatie na Spiši nebolo náhodné. Domáci organizátori nie raz potvrdili svoje organizačné schopnosti pri zabezpečovaní celoslovenských podujatí v oblasti školského športu. Svoju úlohu zohrali aj výborné podmienky pre zimné športy v tomto regióne.

Zimná Kalokagatia sa doteraz uskutočnila osemkrát – v rokoch 1998, 2001, 2003, 2005, 2007, 2010, 2015 a 2017.  Program Zimnej Kalokagatie sa postupne obohacoval. Pôvodné tri športy lyžovanie /bežecké i zjazdové/, hokej a rýchlokorčuľovanie na krátkej dráhe boli postupne rozšírené o biatlon a snowboard.

Deviaty ročník Zimnej Kalokagatie, športových súťaží žiakov základných škôl z celého Slovenska, privíta športový areál FIS na Štrbskom Plese, svah Interski a zimný štadión v Poprade v dňoch 12. – 13. marca 2019. Okrem už tradičných športových súťaží v behu na lyžiach, v zjazdovom lyžovaní, biatlone a snowboarde sa prípravný  výbor rozhodol zaradiť do programu až dva nové ukážkové športy, a to akrobatické lyžovanie a rinkbandy.

Keď na 8. ročníku Zimnej Kalokagatie 2017, ktorá sa uskutočnila premiérovo v športovom areáli na Štrbskom Plese, sa zúčastnilo rekordných  374 súťažiacich žiakov z 96 základných škôl, zdá sa, že ten nastávajúci ročník bude ešte nabitejší účasťou a to aj tou medzinárodnou.  

V programe Zimnej Kalokagatie nebude chýbať ani jej kultúrna časť. Celoslovenská amatérska výtvarná a fotografická súťaž, ktorá bola vyhlásená pri príležitosti konania 9. ročníka ZK 2019, má vyhlásené dve témy, a to: „Mám rád zimné športy“ a „Môj šport, moja motivácia“, pre fotografickú súťaž bola vyhlásená téma: „Kalokagatia – zameranie na šport, kultúru a umenie v symbióze s človekom a prírodou“.

Otvárací ceremoniál celého podujatia sa uskutoční v prvý deň dopoludnia, no vyhodnocovanie najlepších pretekárov budú rozdelené na oba súťažné dni.  

Jednou z noviniek počas organizovania športových súťaží 9. ročníka ZK 2019 bude aj udeľovanie zelených kariet Fair Play, ktoré budú pravým opakom známych červených a žltých kariet, ktoré udeľuje rozhodca za priestupky voči pravidlám. Túto novú, zelenú kartu, môžu dostať nielen športovci, ktorí nefaulujú, neodvrávajú rozhodcovi, priznajú svoj priestupok  v kritickej situácii počas športového zápolenia, či pretekov sa zachovajú čestne, ale kartu môžu dostať aj tréneri, rodičia, či pedagógovia. Rozhodca môže zelenú Fair Play kartu oceniť aj súpera a obecenstvo /napr. za originálne povzbudzovanie v duchu fair play, za vtipné plagáty, heslá, ap./ Pri slávnostnom vyhodnotení športových súťaží sa udelí špeciálna „Cena Fair play“, ktorú prinesie predsedníčka Klubu fair play pri SOaŠV Katarína Ráczová.

Nové športové súťaže v ukážkových športoch budú mať na programe ZK 2019 svoju premiéru hneď prvý súťažný deň.  Na svahu Interski súťaže v akrobatickom lyžovaní, a to v disciplíne skicross a v disciplíne slopestyle a na zimnom štadióne v Poprade sa uskutoční najskôr workshop a potom následne aj turnaj v rinkbandy, čo je v podstate hokej s loptičkou na hokejovom klzisku. Cieľom úvodného workshopu pre žiakov i učiteľov najmä popradských základných škôl je nielen predstaviť tento nový šport verejnosti, ale dať možnosť prítomným si tento šport priamo na ľade aj vyskúšať.

Rinkbandy je variantou bandy hokeja, ktorý sa hrá na hokejových klziskách s bránami na ľadový hokej a so šiestimi hráčmi na jednej strane a s tým istým počtom na strane druhej. Hrá sa zvyčajne v polčasoch 30 minút s 10 minútovou prestávkou. V prípade popradského turnaja môžu proti sebe nastúpiť aj mix tímy, teda v každom družstve môže byť aj ľubovoľný počet dievčat. S myšlienkou oživiť tento šport na Slovensku prišli otec a syn Vepyiovci z Trenčína, ktorí v roku 2017 stáli aj pri zrode Slovenskej asociácie Bandy.  Rinkbandy bol ako ukážkový šport zaradený do programu 9. ročníka ZK 2019 na Štrbskom Plese trošku aj úmyselne, pretože táto najvyššie položená osada na Slovensku je priamo spojená s históriou tohto športu na našom území v minulom storočí. Veď už týždeň po usporiadaní známych Majstrovstiev Európy vo februári 1925 v ľadovom /kanadskom/ hokeji na zamrznutej hladine Štrbského plesa usporiadal vo Vysokých Tatrách agilný športový klub KSC Košice tzv. športový týždeň a medzi športovými disciplínami bol aj bandy hokej. Posledný turnaj v bandy sa teda hral pod Tatrami na jazere Štrbské Pleso v roku 1927 a tak sa v roku 2019, teda po 92 rokoch vracia tento šport opäť pod Vysoké Tatry.  Ukážky všetkým prítomným pritom zabezpečia skutočne svetovo renomovaní odborníci v tomto športe, a to Švédi Stefan Jonsson /Lillis/ a Michael Bratt.

Pozývame preto všetkých milovníkov zimných športov i kultúrnych aktivít na návštevu športovísk na Štrbskom Plese i v Poprade, kde budú mať možnosť v dňoch 12. a 13. marca 2019 vidieť na vlastné oči športový zápal i nadšenie zo súťaženia našich najmladších športovcov.