SLOVENSKÁ ASOCIÁCIA ŠPORTU NA ŠKOLÁCH - občianske združenie

Pavel Borguľa

Narodený 12. apríla 1940
v Zvolenskej Slatine. 

Zomrel 17. októbra 2007
v Krupine.

 

Narodil sa 12.apríla 1940 vo Zvolenskej Slatine. Jeho detstvo sa podobalo tisícom „povojnových detí“- síce chudobné, ale napriek tomu šťastné, sprevádzané neustálym pohybom, dobrodružnými výpravami do prírody, hrami na jánošíkovcov či partizánov. V škole hrával futbal, hokej i stolný tenis - skrátka všetko, čo sa v športe na škole robilo. V roku 1957 získal Sokol Zvolenská Slatina titul Majstra  okresu v stolnom tenise a najmladšiemu Pavlovi Borguľovi bolo udelené čestné uznanie za výborné výkony v majstrovskom kolektíve.    

Po skončení  Pedagogickej školy v Krupine, začína práve v tomto meste  napĺňať svoje životné poslanie učiteľa - telocvikára. Najskôr ako učiteľ  I. Základnej   deväťročnej školy a potom ako pracovník Domu pionierov. Jeho  nadšenie pre mládežnícky šport však bolo cítiť aj neskôr, keď pracoval v riadiacej funkcii - ako riaditeľ  Osobitnej školy v Hontianskych Nemciach.

Pavel Borguľa bol zástancom dôsledného vypracovania metodiky telesnej výchovy a kvalitného poznania pravidiel športových hier. „Učiteľ musí poznať pravidlá najlepšie zo všetkých“ - zdôrazňoval neraz svojim mladším kolegom .

Práve jeho dôslednosť a presadzovanie zásady všestrannosti boli základom vynikajúcich úspechov jeho zverencov vo volejbale, futbale, atletike, stolnom tenise či gymnastike. Počas pôsobenia v Hontianskych Nemciach sa jeho žiaci prebojovali v stolnom tenise až na majstrovstvá Európy  žiakov s mentálnym postihnutím a viacerí jeho zverenci súťažili na Majstrovstvách Slovenska vo Vysokých Tatrách. 

V zime neraz trávil celé noci na dvore svojej školy pri vytváraní ľadovej plochy a cez deň obsluhoval lyžiarsky vlek. V lete zasa pripravoval svojich žiakov na súťaže a popritom trénoval  mladých futbalistov v Bzoviku. Jeho energia a nadšenie pre šport - najmä ten školský a mládežnícky - boli jednoducho nevyčerpateľné. A to spolu s úžasnou oblúbenosťou  bolo to, čo priťahovalo všetkých v jeho okolí k športu. Aj preto Pavol Borgaľa patrí do SIENE SLÁVY SLOVENSKÝCH TELOCVIKÁROV. 

Veľmi dlhý by bol výpočet organizátorských počinov Pavla Borguľu. Stal sa dušou prakticky všetkých športových súťaží v regióne. Človek s úžasnými organizačnými schopnosťami. Bol spoluzakladateľom volejbalového  turnaja pedagogických zamestnancov v okrese Krupina, ktorý je v súčasnosti známy ako „STIERANKOV MEMORIAL“. Pričinil sa tiež o vznik tradičnej súťaže DETSKÁ VŠESTRANNOSŤ a tesne pred odchodom do dôchodky spolu so svojimi priateľmi založil volejbalové družstvo, s ktorým sa zúčastnili turnajov nielen v Krupine, ale aj v Prešove, Banskej Bystrici či Zvolene. Nie náhodou sa tradičný 1.májový turnaj vo volejbale každoročne koná ako MEMORIÁL  PAVLA BORGUĽU.