SLOVENSKÁ ASOCIÁCIA ŠPORTU NA ŠKOLÁCH - občianske združenie

MŠM ISF CB 2010

V dňoch 19. – 24.apríla 2010 bude Liptov hostiť mladých športovcov zo všetkých kontinentov. Na Medzinárodných školských majstrovstvách ISF (International School Sport Federation ) v cezpoľnom behu sa tu stretnú krosári z 30 krajín, aby v tejto disciplíne a kategórii bojovali o tituly školských majstrov sveta.
Organizátori tohto významného podujatia sú Ministerstvo školstva SR, Slovenská asociácia športu na školách spolu s mestom Liptovský Mikuláš a Žilinským samosprávnym krajom. Záštitu nad celým podujatím prevzal podpredseda vlády SR a minister školstva SR Ján Mikolaj.
Približne 600 účastníkov (okrem pretekárov aj ich realizačné tímy) bude ubytovaným v priestoroch TATRALANDIE, kde je zabezpečené aj stravovanie, rôzne spoločenské aktivity, ba aj náročná bežecká trať. Jednoducho - všetko na jednom mieste, čo je výhodou nielen pre organizátorov, ale najmä pre samotných účastníkov.

Slovensko hostí študentskú športovú elitu nie po prvý raz. Slovenská asociácia športu na školách vznikla v roku 1991 a už v tom roku sa aj stala riadnym členom ISF. Na zorganizovanie prvých medzinárodných majstrovstiev sa podujala už v roku 1995, kedy do Banskej Bystrice zavítali vyznávači kráľovnej športov – atletiky.
V populárnom POHÁRI JEANA HUMBERTA (netradičná súťaž školských atletických kolektívov) sa slovenským atlétom dokonca podaril husársky kúsok, keď v súťaži chlapčenských národných výberov obsadili prekvapujúco najvyššiu priečku. Už o dva roky sme sa mohli z úspechu našej diplomacie tešiť znova. Komárno bolo v poradí druhým mestom, ktoré hostilo svetový výkvet športujúceho študentstva – tento raz to boli dievčenské a chlapčenské volejbalové tímy.
V roku 2001 bol jeden zo školských sviatkov opäť na Slovensku. Športové a spoločenské zázemie pripravili nadšenci stolného tenisu v Senci za veľmi aktívnej účasti Slovenského stolnotenisového zväzu. Naši tento raz na medailové pozície nedosiahli , no umiestnenia našich v prvej desiatke boli skvelé.
Prekrásne prostredie Malých Karpát v apríli 2003 bol svedkom skvelých súbojov orientačných bežcov. Centrom diania sa stal Pezinok – nielen so skvelým zázemím „športu tretieho tisícročia“, ale aj nevšedným záujmom a podporou desiatok ďalších obetavcov. Odmenou im boli skvelé výkony slovenských reprezentantov, z ktorých B.Iro získal zlatú a J.Sokol bronzovú medailu.
V kalendári ISF sa objavil nový šport – florbal. Aby sa definitívne v ňom etabloval, je potrebné, aby boli zorganizované úspešne aspoň tri šampionáty. Ten prvý sa podujali pripraviť v Českej republike. A keďže druhého v poradí bol problém nájsť, na neľahkú úlohu sa podujala SAŠŠ.
Tá v mimoriadne krátkom termíne svoju úlohu splnila a podujatie v Trenčíne pred rokom pripravila s domácimi nadšencami na vysokej úrovni. „Bonbónikom na torte“ boli aj medailové umiestnenia našich kolektívov – striebro chlapcov z Gymnázia zo Žiliny, bronz DA Trenčín (chlapci) a ZŠ Pruské (dievčatá).

Do histórie svetových školských šampionátov je pripravené zapísať sa aj mesto Liptovský Mikuláš, kde sa v týchto dňoch uskutočnia Medzinárodné majstrovstvá ISFF v cezpoľnom behu. Svoju definitívnu účasť k dnešnému dňu (10.apríl 2010) potvrdilo 30 krajín s takmer 500 bežcami. Náročnú trať v TATRALANDII absolvujú chlapci (5100 metrov) i dievčatá (3400 metrov). Jeden okruh meria 1700 metrov, chlapci ho pobežia trikrát, dievčatá dvakrát.
Súťažia šesť-členné družstvá, z ktorých sa do hodnotenia zaratúvajú výkony štyroch najlepších . Teoretický teda na štart môžu nastúpiť aj družstvá iba so štyrmi pretekármi.
Osobitne sa hodnotia školské tímy (pretekári musia byť žiakmi jednej školy) a osobitne národné výbery. Celkové teda budú odštartované štyri preteky (dva krát chlapci, dvakrát dievčatá). Vo všetkých prípadoch budú neoficiálne hodnotení aj jednotlivci.
Organizačný výbor spolu s klubom FAIR PLAY SOV pred štartom vyhlási aj CENU FAIR PLAY (družstvá za celkové správanie sa, jednotlivci za konkrétny čin).